Staff

Leadership Team

Executive Board

Llyn Codling – Chief Executive Officer
Keith Watson – Deputy Chief Executive Officer
Rachel Coney – Chief Operations Officer


Principal

Tony Head


Vice Principals

Jeavon Leonard – Vice Principal
Sarah Amer – Vice Principal (Curriculum)
Ian Howie – Vice Principal (Inclusions)


Assistant Vice Principals

Anna Aldridge – Assistant Vice Principal (Early Years)
Sarah Carpenter – Assistant Vice Principal (English)


SENCO

Anna Adams – Special Educational Needs Coordinator


Teaching Staff

Nursery Teachers

Anna Aldridge
Jacqui Orson

Teaching Assistants

Karen Ball
Georgie Lacey
Ishaka Patharinage


Year R Teachers

Rebecca Broomfield – RH
Emily Taylor – RA

Teaching Assistants

Gemma Biggs
Liz O’Brien
Helen Dobson
Lucy Gill


Year 1 Teachers

Amy Jones – 1J
Lindsey Dyde/Wendy Miles – 1DM

Teaching Assistants

Amy Barnes
Madhu Kumar


Year 2 Teachers

Lindsey Boorer – 2B (Phase Leader)
Emma Kinally – 2K
Harriet Bryant – 2
Lize Passaportis – School Direct Teacher

Teaching Assistants

Tina Meany
Karen Rolinson


Year 3 Teachers

Emily Iszatt/Alison Watson – 3IW
Jody Kirkham-Brown – 3K

Teaching Assistants

Tatiana Massey
Amanda Mitchell
Sara Bell


Year 4 Teachers

Jackie Russell/Sarah Lewis – 4RL
Lottie Crowe – Teach First Teacher
Hannah Upfold – 4U (Phase Leader)
Joe Ellis – School Direct Teacher

Teaching Assistants

Cath Sanderson


Year 5 Teachers

Amy Hotston- 5H
Daniel Atkins – 5A

Teaching Assistants

Sara Bell
Sylvia Carpenter
Jane Perrett


Year 6 Teachers

Jimmy Ward – 6W (Phase Leader)
Trev May – 6M

Teaching Assistants

Mandip Mandair


PPA/Pupil Premium/Inclusions

Anna Adams
Ruth Ballard
Laura Spiers


Office and Site Staff

Office Team

Tracy Watson – Administrative Officer
Sarah Bray – Administrative Assistant
Sue Reeves – Administrative Assistant

Site Team

Alan Edwards – Site Manager
Julie Fry – Cleaner
Barbara Wareham – Cleaner

Lunchtime Supervisors

Barbara Wareham – Senior Lunchtime Supervisor
Jean Callaway
Carol Johnson 
Jane Perrett